Až 25.000 dier za sekundu. Perforovanie obalovej plastovej fólie sa prevádza z dôvodu jednoduchého oddeľovania pre ľahké otvorenie obalu v definovanej polohe. K perforácii sa používa CO2 laser s vysokou frekvenciou spínania a s veľmi stabilným výkonom.
Je možné dosiahnuť veľkosť dier okolo 200 mikrónov a rýchlosť pohybu fólie môže byť až okolo 600 m/min.
Existujú 3 základné dôvody perforácie
1. Ventilácia a odvod vody. Dierkovanie fóliového materiálu tak, že dokáže štruktúrou mikrodier odísť voda. Používa sa napríklad pre výrobky balené v miskách a ich následný ohrev v mikrovlnke, kedy nie je potrebné otvoriť misku a pri ohrievaní rozpínavý teplý vzduch uniká von a para je z väčšej časti zadržiavaná v miske. Nedochádza k veľkému vysušeniu ohrievaného produktu. Druhá aplikácia je s perforovanými otvormi väčšieho priemeru, kde sa v obale (vrecku) s obsahom produktu jednoducho vyfukuje vzduch a nedôjde teda k poškodeniu obalu. Výhodou laseru je, že sám zastaví plast tepelnou energiou v okolí diery a nedochádza tak k ďalšiemu trhaniu materiálu v mieste perforácie. Viac výrobkov sa tak vojde do skupinového balenia, pretože sa z vrecka vytlačí vzduch.
2. Jednoduché otvorenie Easy tear off. Perforovanie obalu s ochrannou Al hliníkovou fóliou s obsahom dusíkový atmosféry. Na mieste obalu, kde je vyžadované definovať odtrhnutie, je laserom porušená horná plastová vrstva. Vnútorná hliníková ochranná bariéra nie je poškodená, pretože CO2 laser neprenikne cez hliník.
3. Designová a ochranná perforácia dokumentov. Vstupenky, papierové a fóliové materiály sa dajú ľahko perforovať laserom v presne definovanom tvare a polohe, bez opotrebenia rezného nástroja, pretože tu žiadny rezný a výsekový nástroj nie je.
Vlnová dĺžka laseru je možná 10,6 mikrónov, 10,25 mikrónov alebo 9,35 mikrónov. Značenie je za pohybu, často nazývané „ On the fly“. Vychyľovanie laserového lúča je vykonávané skenovacou hlavou na 560 mm šírke jedným laserom, diagonálne v značiacej oblasti 400x400 mm. Je možné definovať počet dier aj ich čestnosť. Nastavením laseru je definovaná tiež veľkosť dier. Pre priame linky v perforácii sa dá definovať počet liniek vedľa seba alebo tiež definovať tzv. zubatú čiaru, ktorá nie je priama a uľahčuje definovanie trhania materiálu obalu pre perforáciu. Laser nemá fyzický kontakt s materiálom a neopotrebuje sa teda žiadny mechanický nástroj a obal nie je namáhaný dotykom nástroja. Veľký rozsah materiálov pre perforáci.
Existujú aj ďalšie aplikácie s perforáciou, kedy je použitý femtosekundový laser, ktorý dosahuje veľkosť častíc okolo 1 mikrometru a materiál nie je ohrievaný a neprenáša sa energia do okolitého prostredia. Používa sa na perforáciu hliníkovej fólie.