Cez svoju zdanlivú jednoduchosť tlače táto technológia nie je celkom jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad zdalo.
Starostlivo sa musí vziať odhad použitého potlačovaného papiera (čistota, povrch, savosť) a tiež musí byť dodržaná tlačová vzdialenosť. Značnou výhodou týchto zariadení je ich vysoká kvalita tlače. Za predstaviteľov tlačiarne je možno uviesť napríklad tlačiarne používajúce veľmi odolné novo vyvinuté piezo tlačiacej hlavy pochádzajúcej z oblasti Cambridge (UK) a spoločnosť SEIKO (JAP), ktoré plno vyhovujú priemyslovému použitiu.
Piezo metóda je prvou impulznou metódou, ktorá sa vyvíjala. Jednoduchý popis funkcie tlače: Atrament je vlastním povrchovým napätím natiahnutý do „domu trysky“. Postačuje malý alebo záporný tlak na podržanie atramentu v tryske práve pomocou vlastného povrchového napätia, takže atrament neuniká von z trysky. Keď je potreba vystrieknuť kvapku von, tak je privedený piezo kryštál napätia. Piezo kryštál je kremenná doštička, ktorá sa vplyvom napätia vychyľuje. Doštička je podobná tej, čo je v hodinkách na zadnom kryte pre vytváranie melódie, ale tu je omnoho menší.
Keď je piezo kryštál vplyvom priloženého napätia vychýlený, zmenší sa objem v dutinke, zvýši sa tlak v dutinke a tak dôjde k vystrieknutiu kvapky z trysky von na potlačovaný povrch. Napäťový impulz odznie a piezo kryštál sa vychýli späť do pôvodnej polohy a povrchové napätie atramentu znovu svojou silou natiahne ďalší atrament zo zásobníku pre naplnenie dutinky trysky. Tým je okamžite zase tryska pripravená na tlač.
Táto konfigurácia systému dovoľuje veľké množstvo trysiek vedľa seba, podľa požadovanej tlačiacej šírky a rozlíšenia. Typicky je to 8 bodov na mm, čo je 180 dpi, ale existujú i hlavy 360 dpi, alebo kombinácia dvoch hláv vedľa seba s 720 dpi. Pokiaľ sa použije princíp s dvomi tlačiacimi hlavami, tak je možné znížiť rozlíšenie z 720 dpi na 360 dpi a zvýšiť tak rýchlosť tlače na dvojnásobok pri veľmi veľkom rozlíšení. Rozteč medzi tryskami určuje tlačové rozlíšenie. Vývoj priemyslových piezo potlačovacích zariadení neustál a preto sú tu zariadenia s veľkým počtom adresovateľných trysiek, ktoré majú veľmi vysoké rozlíšenie tlače. Ich výhodou je bezproblémová tlač ako čiarového kódu tak i textu a grafiky.
Princípom je stále tekutý atrament v tryske, ktorý zaschýna až na potlačovanom povrchu. Tlačiacu hlavu je možné použiť s kombináciou atramentu na olejovom základe, ktoré nezaschýna, ale sú absorbované do povrchu pri tlači. Elektronika nám dovoľuje použiť nízke striedavé napätie na piezo menič, jeho výsledkom je malý pohyb atramentu z trysky von a zase späť dovnútra trysky, pričom nedôjde k jeho uvoľneniu v podobe kvapôčky a následne degradácii atramentu v tryske. Venujte tu maximálnu pozornosť vibráciám preneseným na tlačiareň, ktoré môžu uvoľniť kvapôčku atramentu a ta sa nemusí preniesť na potlačovaný substrát, ale iba zašpiní tlačiacu hlavu, nasledované prilepením nečistôt a dočasnú nefunkčnosť tlačiacej hlavy. Výhodou je jednoduchosť tlačiarne, ľahká obsluha, tlač s vysokým rozlíšením pre grafiku a čiarový kód, bezproblémový dlhodobý chod tlačiarne. V súčasnosti spoločnosť ALE vyvinula plno farebnú tlač na povrch kartónu.
https://www.mylt.sk/e-learning/hi-res-inkjet/princip-hi-res-piezo-technologie#sigProId0062c45381
Zaujímavosťou je, že s rovnakým princípom hi-resolution piezo hlavami je možné tlačiť napríklad displej monitoru počítača, farebné filtre, SMD spájkovacia maska, alebo tiež priamo súčiastky, ako sú kondenzátory, odpory apod. Polymérne displeje technológie OLED a PLED sú tlačené priamo piezo tlačiacimi hlavami (rovnaký displej nájdete v mobile). Podobné tlačiace hlavy sú použité tiež na tlač prototypov súčastí z 3D CAD systému. Jedným zo zvláštnych uplatnení piezo hláv je obor DNA, kde sa s nimi pripravuje rozpoznávanie DNA kódu alebo tiež mikroanalýza.