Automobilový, zdravotnícky či elektronický priemysel, to sú len niektoré z oblastí, kde je široko realizovaná technológia laserového zvárania plastov.
Základný princíp laserového zvárania polymérov spočíva v prekrytí dvoch plastov, kedy horná časť plastu je transmisná pre vlnovú dĺžku lasera (laser prechádza cez materiál) na spodný polymér, ktorý naopak veľmi absorbuje laserový lúč a teda aj mení jeho energiu na tepelnú (zahrieva sa). Schopnosť absorbovať laserové svetlo je dôsledkom chemických farbív alebo pigmentov, tiež nazývaných "absorbers", ktoré sa pridávajú k polyméru pred lisovaním. Pri zváraní laserom je absorbér pridaný iba do spodnej absorbujúce časti, zatiaľ čo horná časť musí byť k vlnovej dĺžke transparentná. V dôsledku uvedených vlastností princípu zvárania leží zvar vo vnútri dvoch materiálov, a to podobným spôsobom, ako je známe z odporového zvárania kovov. Medzi zásadné výhody spojené s laserovým zváraním polymérov patrí teda neviditeľný spoj vykonávaný vysokou rýchlosťou s veľmi nízkym tepelným príkonom a minimálnym ovplyvnením okolia zvaru.
Riadenie teploty s pyrometrom
Monitorovanie teploty s pyrometrom pre laserové zváranie má niekoľko výhod. Automaticky sa mení teplota zvaru a to veľmi rýchlo, takže teplota nepresiahne hodnotu pre zničenie zvaru (karbonizácia alebo penenie materiálu).
Pyrometer zaznamenáva elektromagnetickú reakciu v infračervenom spektre (tepelné žiarenie). Kvalitné zváranie je závislé na krivke teploty s preddefinovanými max. a min. hodnotami. Meranie teploty s pyrometrom eliminuje prehriatie a penenie alebo krátery v materiáli, preto je zvar bez anomálií.
Vhodné materiály pre zváranie
Bežne zvaritelné materiály sa skladajú z rôznych kombinácií oboch amorfných polymérov (ako je ABS, PC, PU, PMMA, PVC) a semikryštalických polymérov (ako sú PP, PE a POM), a to napr. V nasledujúcich kombináciách: ABS - PC / PU -PC / PP - PE / PMMA - PVC / PC - POM / PMMA - POM.
Kontaktujte nás, vytvoríme Vám riešenie na mieru.